czwartek, 4 maja 2017

Rozdział 2. Zamek malowany na wodzie

,,Lepiej zaliczać się do niektórych,
niż do wszystkich."
Andrzej Sapkowski 

Zosia zajęła miejsce w samym kącie przedziału, tuż koło okna. Przez krótką chwilę podziwiała mijane krajobrazy. Anglia może i miała swój urok, ale to jej rodzinne, polskie widoki wydawały się być najpiękniejsze.
Oderwawszy wzrok od szyby, zdjęła wcześniej przewieszoną przez ramię skórzaną torbę. Grzebała w niej chwilę, aby ostatecznie wyciągnąć wysłużony już, jedyny w swoim rodzaju zbiór kilkudziesięciu utworów Leopolda Staffa oraz Konstantego Ildefonsa Głaczyńskiego.
Skuliła się na siedzeniu, nogi podwinęła lekko pod siebie, zahaczając obcasami glanów o materiał fotela, na zgiętych kolanach osadziła otwartą książkę. W takiej właśnie pozycji najbardziej lubiała czytać. Chociaż tomik, mający już swoje lata, znała niemal na pamięć, to właśnie on zawsze towarzyszył jej w podróżach. Za każdym razem odkrywała go na nowo, odsłaniając kolejne jego tajemnice. Oryginalny zbiór wierszy otrzymała dawno temu, od kogoś bardzo, dziewczynie bliskiego.
Przejechała palcami po granatowych, kulfoniastych literach dedykacji znajdującej się na pierwszej stronie:
Mojej Najdroższej Zosi,
aby zawsze dostrzegała
piękno świata, jaki ją otacza.
Tata
Pamiętała dokładnie dzień, w którym otrzymała książkę w ramach urodzinowego prezentu. Chodziła wtedy jeszcze do antymagicznej - dla Anglików mugolskiej - szkoły podstawowej... Szybko starła nagle powstałe w kącikach oczu łzy... Za dużo wspomnień, przecież właśnie, żeby uciec od nich przyjechała razem z mamą do tego niemal nieznanego i obcego jej kraju.
Przymknęła powieki, pozbyła się z wszystkich krążących po jej głowie myśli. Całkowicie się wyciszyła... Przewróciła kartkę na następną stronę i zaczęła czytać.

***

Czwóra chłopców pospiesznie przemykała przez wąskie korytarzyki kolejnych pociągowych wagonów. Wśród nich był Remus Lupin - zielonooki o włosach odcieniu ciemnego blondu.
Jeszcze tylko kilka godzin dzieliło jego oraz podążających obok niego przyjaciół od ponownego znalezienia się w tak dobrze sobie znanych szkolnych murach. Towarzyszył mu lubiany lekki deszcz emocji, coś w rodzaju podniecenia, ale i zniecierpliwienia zarazem. Względnie podobnie czuł się te kilka lat temu, kiedy był jeszcze tym nieopierzonym, wystraszonym, nieśmiałym pierwszakiem, który dopiero co zaczynał się zagłębiać w ten niesamowity świat magii.
Wspomnienia tego okresu kojarzyły się nastolatkowi nie tylko z nieustanną radością i podnieceniem, ale także z życiem w ciągłym kłamstwem. Przez niemal dwa lata udawało mu się ukrywać przed wszystkimi uczniami kim naprawdę był, dlaczego regularnie raz na miesiąc znikał ze szkoły. Większość osób łykała bajeczkę o schorowanej matce, kiedy tak naprawdę cieszyła się ona bardzo dobrym zdrowiem. Wszyscy prócz trójki upartych Gryfonów, jego najlepszych przyjaciół – Syriusza Blacka, Jamesa Pottera i Petera Pettigrew. To właśnie oni jako pierwsi pod koniec drugiej klasy odkryli jego tajemnicę. Dowiedzieli się kim był… Potworem. Wilkołakiem.
Jednak ku jego wielkiemu zdziwieniu nie odrzucili, go tak jak się tego spodziewał. Byli co prawda przez jakiś czas obrażeni, czy nawet zawiedzeni, że sam im o tym nie powiedział, ale jakoś szybko to Gryfonom minęło. Od tego właśnie momentu James, Peter i Syriusz zaczęli naukę na nielegalnych animagów, która trwała aż do chwili obecnej.
- A ty co o tym sądzisz, Lunek? – z zamyślenia wyrwał Remusa, młody Black.
No tak… Znów odpłynąłem. To o czym to wcześniej toczyła się rozmowa?” – myślał gorączko Lupin szukając jakiegoś punktu zaczepienia na twarzach swoich przyjaciół. W końcu westchnął zrezygnowany, niczego się nie doszukawszy:
– Ymm… Mógł byś powtórzyć…
– Najlepiej od samego początku Łapo – przerwał mu James. – Nasz Remus tak był pochłonięty myślami o świetlanej przyszłości prefekta, że zapomniała co całym świecie. Wiesz gdybym cię nie znała uznałbym, że się po prostu zakochałeś – za te słowa oberwał mocnego szturchańca w bok.
Tak właściwie to Potter miał po części rację wszystko zaczęło się właśnie od „hecy z prefektem” - jak całą czwórką nazwali to zajście. Kiedy to w połowie wakacji prawie każdy, włącznie z państwem Lupin pękającymi z dumy, był miło zaskoczony wieścią o dołączonym razem z listą obowiązkowych podręczników zawiadomieniu o wyborze na jednego z prefektów Gryffindoru. Właściwie on sam był niemało zdziwiony. Wiedział, że oceny nie stawały mu na przeszkodzie, uczył się bardzo dobrze, problem stanowiły raczej jego wybryki z przyjaciółmi.
Uśmiechnął się do siebie na wspomnienie min wprawionych w osłupienie Huncwotów. Tak ich paczkę nazwał Syriusz i prężnie działał, aby to właśnie ona rozprzestrzeniła się w szkolnych plotkach.
– Co ci tak wesoło? – zapytał z teatralną pretensją w głosie James.
– Nikt nie kazała wam sterczeć pod drzwiami wagonu prefektów, więc nie wiem skąd te pretensje. O ile dobrze pamiętam to był twój pomysł…  zwinnie zmienił temat.
– A tobie nikt nie kazał tam siedzieć półtorej godziny.
– Sprawy organizacyjne. Coś ci to mówi James…
W tym samy czasie Syriusz oraz Peter spojrzeli po sobie znacząco, „kłótnia” ich przyjaciół nie miała większego sensu. W sumie jak większość rzeczy jakie dzisiaj zrobili, ale to już była inna sprawa.
– Chłopaki! – piskliwy głos Pettigrew przerwał Lupinowi i Potterowi mierzenie się na pseudo wrogie spojrzenia.
– Koniec tego dobrego. Przekomarzacie się jak dwie stare baby – wtrącił Syriusz.
Całą czwórką spojrzeli po sobie, po czym każdy z nich wybuchnął niekontrolowanym śmiechem. Sami nie mieli pojęcie jaki sens miało zdarzenie sprzed kilku chwil.
– To co, teraz nasz przedział? – zapytał Lunatyk.
– Kierunek nasz przedział! – odpowiedziała chórem pozostała trójka.
Mianem „ich przedziału” Huncwoci ochrzcili miejsce gdzie po raz pierwszy się spotkali. Był to dokładniej wagon ósmy, przedział szesnasty, zawsze przez przynajmniej jednego z nich zawczasu zajmowany. Tego dnia zdarzyło się jednak inaczej, dlatego zaraz po zakończeniu spotkania prefektów Remus wybył jako jeden z pierwszych. W tym całym pośpiechu prawie zapomniał o swoim bagażu, który teraz targał za sobą.
Syriusz, James oraz Peter powrócili do przerwanej wcześniej rozmowy. Wiedzieli, że za niecałe trzy tygodnie będzie kolejna pełnia. W czerwcu tuż przed zakończeniem roku szkolnego udało im się prawie opanować sztukę przemieniania się w zwierzęta. Potter i Black nawet przez kilka minut byli pod swoimi animagicznymi formami. Ten pierwszy stanął jako dumny jeleń, drugi zaś jako duży czarny podobny do ponuraka pies. Niestety w tamtym momencie, tak jak przy wcześniejszych, wielokrotnie powtarzanych próbach, coś poszło nie tak i z powrotem powrócili do swojej ludzkiej postaci. Z tym jednym zastrzeżeniem, że na głowie jednego nadal znajdowało się imponujące wielkości poroże, a drugi merdał psim ogonem… Sytuację tę udało się jednak opanować, więc obyło się bez kompromitującej wizyty w skrzydle szpitalnym. Teraz po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie mieli już niemal całkowitą pewność, że tym razem uda im się ta sztuka.
Przecież nie bez powodu przeczytałam te wszystkie nuuudne książki” – pomyślał Syriusz krzywiąc się odrobinę na to wspomnienie. To było do niego wręcz nie podobne. Zazwyczaj to Remus w całej ich paczce odgrywał rolę tego oczytanego. Jemu, jako uwielbianemu casanowie, do przetrwania roku szkolnego wystarczył ściągane na kolanie zbitki prac domowych przyjaciół. Nie było jednak też tak, że w ogóle niczego nie czytywał. Nie. Chociaż należał raczej do gatunku wybrednych czytelników. Aby lektura go zainteresowała musiała zawierać ciekawą i wartką akcję oraz pomysłową fabułę. Może właśnie dlatego do jego ulubionych dział zaliczały się powieści napisane przez mugoli, takie jaka „Hobbit”, „Robin Hood”, czy „Przypadki Robinsona Crusoe ”. Z całą pewnością nie należały do nich podręczniki do transmutacji. Chociaż musiał przyznać, że pewne wyczytane ciekawostki z całą pewnością w przyszłości mogły mu się przydać.
– Jak dobrze pójdzie to może już w tym miesiącu będziemy mogli ci potowarzyszyć w czasie pełni – powiedział James.
Lunatyk lekko pobladł i spojrzał zaskoczony na swoich przyjaciół. Wiedział doskonale, że chcieli dla niego zostać nielegalnymi animagami, nie sądził jednak, że zajmie im to niecałe dwa lata…
– Myślę, że to skrajnie nieodpowiedzialne w tak krótkim czasie od opanowania przemiany, od razu wybierać się na spacer w pełnię.
– Ymm… Tak właściwie to jeszcze nie do końca je opanowaliśmy – rzekł Peter, zanim zdołał dojrzeć „uciszające” spojrzenia Rogacza i Łapy.
– W takim razie to jeszcze lepiej. Po prostu…
– Daj spokój Remus. To tylko kwestia czasu i ewentualnie wprawy. Mi i Jamesowi już się to kilka razy udało… Wiemy już na czym polegał nasz problem, pomożemy Peterowi i po sprawie…
– A obecność moja i jaśniejącej tarczy księżyca, to pewnie rodzaj zachęty – powiedział Lupin z wyraźnie wyczuwalnym sarkazmem w głosie. – Albo się przemienisz, albo zginiesz…
Doszli właśnie do celu swojej wędrówki. Otworzyli drzwi, nawet nie zwróciwszy uwagi, czy ktoś znajdował się  w środku.
 – Oj, nie dramatyzuj tak. Poświęciliśmy większość wakacji, aby przestudiować cały stos ksiąg i podręczników. Nawet Syriusz – twarz Remusa przez kilka sekund wrażała wielkie zdumnienie, nawet zaśmiał się cicho.
– Żarty so…  – nie było mu jednak dane dokończyć, gdyż po przedziale rozległ się dźwięk zatrzaśniętej książki. Dopiero wtedy Huncowoci zauważyli drobną szatynkę z jakimś tomikiem w ręce, skuloną na siedzeniu przy oknie.

***

Zosia rozmyślała właśnie nad przeczytanym chwilę wcześniej wierszem, kiedy jej zadumę przerwało głośne wtargnięcie do przedziału czwórki chłopców. Zadawało się, iż nawet nie zauważyli jej obecności. Dyskutowali o czymś głośno. Dopiero demonstracyjne zatrzaśnięcie, trzymanej przez nią książki, sprowadziło czwórkę przyjaciół na ziemię, zapadła głucha cisza. Nowo przybyli wymienili między sobą najpierw zdziwione spojrzenia,a następnie porozumiewawczo się do siebie uśmiechnąwszy, zajęli miejsca naprzeciwko dziewczyny.
– Tutaj jest już zajęte – poinformowała najbardziej zdawkowym i obojętnym tonem głosu na jaki było ją stać. Wyraźnienie dało się zauważyć, iż chciała się pozbyć swoich nieproszonych gości jak najszybciej.
– Ja tak nie uważam – odrzekł chłopak o czarnych, długich do ramion włosach i stalowych tęczówkach, który siedział między brunetem w okularach, a otyłym płowym blondynem o szczurzych rysach twarzy.
– Skąd ta pewność? – zlustrowała go wzrokiem, a on cwaniacko się uśmiechnął, na ten widok wywróciła tylko znacząco oczyma.
– Zastanówmy się… Może dlatego, że jest tutaj tylko jeden kufer, który z pewnością należy do ciebie… - podsumował, imponując tym samy Zosi swoją spostrzegawczością i dedukcją ostatni z nich; zielonooki o włosach w odcieniu ciemnego blondu. Siedzieli dokładnie naprzeciwko siebie, więc przypadkowo ich spojrzenia przez chwilę się skrzyżowały, jednak obydwoje równie szybko odwrócili wzrok.
– Dobrze powiedziane, Luniaczku – rzekł okularnik, klepiąc przyjaciela lekko po plecach, dziewczyna zaś zmarszczyła delikatnie nos słysząc, jak chłopak został nazwany przez przyjaciela.
Po tych słowach Polka westchnęła jedynie przeciągle i zapytała zrezygnowana:
– Jak poproszę, to się stąd zmyjecie?w tonie jej głosu dało się wyraźnie wyłapać nutę powątpiewania.
– Chciałabyś! – powiedzieli niemal równocześnie.
Usta Zofii zwęziły się w wąską kreskę i pobielały. Zacisnęła je silnie, mocno powstrzymując się przed wykrzyczeniem wszystkiego, co leżało jej w tamtej chwili na sercu. Po raz kolejny powiodła spojrzeniem po zebranych przed nią nastolatkach. Skapitulowała. Nie miała ochoty się z nim użerać, łatwiej było po prostu wyjść i znaleźć inne całkowicie puste miejsce.
Wstała. Przełożył skórzaną torbę przez ramię wepchnąwszy tam wcześniej książkę, odwróciła się do nich tyłem i stanęła na palcach. Próbowała, dość nie udolnie, dosięgnąć kufer, który wcześniej sama jakoś wtaszczyła na znajdującą się nad fotelami półkę bagażową.
– Co ty robisz? - dobiegło do niej pytanie, nie wiedziała tylko, który z nich jej je zadał.
– Nie widać… Wychodzę!
– Co? Nie poczekaj... To było dość nie uprzejme z naszej strony... Wybacz... Zostań jeżeli chcesz – wypowiedź sprawiała wrażenie zbitka niemal równocześnie wypowiedzianych zdań, dziewczyna nie mogła jednak tego dokładnie zweryfikować, gdyż nadal stała odwrócona do nich tyłem.
Nie była pewna co nią dokładnie kierowało, kiedy pojęła decyzję o pozostaniu w przedziale. Na pewno nie był to zdrowy rozsądek, który cały czas podszeptywał jej, aby dla ich bezpieczeństwa jak najszybciej wyszła. Ale nie zrobiła tego.
Hncwoci, gdyż twierdzili, że tak nazywa się ich paczka, przedstawili się każdy po kolei. Tak, więc Zosia wiedziała już, że okularnik to James Potter. Zbyt pewnym siebie brunetem był Syriusz Black, pyzatym chłopakiem okazał się Peter Pettigrew, zaś bystry ciemnoblond włosy chłopak naprawdę miał na imię Remus a na nazwisko Lupin. Sama również się przedstawiła, choć nie obyło się bez małego zamieszania.
– Zofia Kowalska – powiedziała wyciągając ich kierunku dłoń.
– Zzz... Jak? – zdziwił się Peter.
– Ach… No tak zapomniałam, że wam będzie łatwiej mówić Sophie – pomimo że mieszkała w Wielkiej Brytanii od kilu miesięcy, to wciąż zdarzało jej się nie pamiętać o różnicach wymowy, jakie dzieliły ten język od Polskiego.
Na większość zadawanych później pytań odpowiadała głównie monosylabami „tak”, bądź „nie”. Chłopcy, więc po jakim czasie po prostu dali sobie spokój, choć wciąż wyglądali na żywo zainteresowanych jej osobą. Udzieliła tylko kilka dłuższych odpowiedzi na pytania, które ją samą zaciekawiały, jednak i przy nich udzielaniu nie podała dużo szczegółów i mówiła dość ogólnikowo.
Po kilku minutach Syriuszowi, Jamesowi i Peterowi znudziła prowadzona na siłę konwersacja – jeżeli w ogóle można było nazwać ich słowotok oraz jej milczenie rozmową – zajęli się, więc grą w eksplodującego durnia. Nadzieja o ciszy i spokoju jaka przez krótki moment zagościła w Zosi, zastała rozwiana już po pierwszych sekundach karcianej zabawy trójki nastolatków, a próby powrócenia do czytanych wcześniej wierszy spełzły na niczym przy magicznych wybuchach.
Zrezygnowana zapadła się głębiej w oparciu swojego siedzenia, wtedy dopiero z zaciekawieniem zauważyła, że pomimo panującego wokoło harmideru, Remus jak gdyby nigdy nic pogrążony był w lekturze jakieś książki.
Zamrugała kilkukrotnie. Tego się nie spodziewała. Musiała przyznać, że Lupin ją zaskoczył, bardzo jednak pozytywnie. Dziewczynie w tamtej chwili nie chodziło nawet o sam fakt czytania w zaistniałych warunkach, ale o autora dzieła. Pogrubionymi i posrebrzonymi literami na okładce wygrawerowane zostało imię oraz nazwisko – William Shakespeare”. Zdawała sobie sprawę, iż poeta był szeroko znanych na wyspach brytyjskich, nie przypuszczała jednak, że i wśród magicznej społeczności cieszył się jakimś zainteresowaniem.
Do rzeczywistość przywołał ją dopiero hałas jaki rozległ się na korytarzu. Chwilę po tym drzwi do przedziału zostały otwarte i stanęła w nich uśmiechnięta, starsza kobieta z dołeczkami w policzkach.
– Coś z wózka, kochaneczki? zapytała.
Peter, któremu oczy zabłysły niezdrowym blaskiem, od razu zerwał się na równe nogi. Zośka zaś usłyszała, tylko jak żołądek głośno wypominał jej brak treściwego śniadania dzisiejszego ranka. Wygrzebała z czeluść należącej do niej skórzanej torby czarną, kolorowo nakrapianą – wyglądającą jakby właśnie przechodziła ospę – portmonetkę. Pettigrew powrócił na swoje miejsce z całym naręczem świeżo zakupionych słodyczy. Ona zaś nieśmiało odchrząknęła, zwróciwszy tym uwagę starszej pani.
– A tobie co, kochanieńka? - zadała pytanie z tą samą dozą radości, co chwilę wcześniej.
– Ymm… Poproszę… - zamyśliła się chwilę przyglądając się rozmaitym łakociom i weryfikując równocześnie ich ceny. - Może… Dwa paszteciki dyniowe.
– Sześć kuntów.
Otworzyła portfel z zamiarem wyciągnięcia z niego podaną kwotę. Spojrzała i zamarła. Właśnie w tamtym momencie mentalnie uderzyła się otwartą dłonią w czoło. Jak mogła zapomnieć o zabraniu ze sobą angielskiej magicznej waluty. Przecież niejednokrotnie przed wyjazdem jej o tym przypomniało.
– Nie przyjmuje pani obcych walut, prawa – zmiesza spuściła wzrok na mieniące się srebrem i złotem grosze, kątem oka zauważyła jeszcze posłany w jej stronę przepraszający uśmiech staruszki. - Nic. W takim razie bardzo przepraszam, że niepotrzebnie zatrzymałam panią tutaj dłużej.
Dziewczynie odpowiedziała jednie cisza i dźwięk zamykanych drzwi. Poczuła jak na jej policzki wypływa szkarłatny rumieniec. Wygłupiła się. Doskonale o tym wiedziała. Miała też świadomość utkwionych w niej czterech, ciekawskich spojrzeń. Co jeszcze bardziej pogłębiło oznakę zażenowania ma jej twarzy.
Do ponownego podniesienia wzrok skłoniło ją dopiero chrząknięcie któregoś z Huncwotów oraz jąkający się głos Petra:
  – P-poczęstuj się p-roszę.
Wyciągnął tuż przed nią białą chusteczkę, na której znajdowało się kilka dyniowych pasztecików. Zosia z lekkiego zdziwienia otworzyła szerzej oczy. Nie rozumiała pobudek tego gestu.
– Bierz śmiało. Obiecuję, że niczego do nich nie dorzuciliśmy – uśmiechnął się James.
– Umm… – zawahała się, propozycja wydała się być nawet kusząca. – To miło z waszej… Z twoje strony Peter, ale podziękuje.

***

W godzinach wieczornych, w końcu dotarli do Hogsmeade. Zosia przebrana w czarą, prostą szatę, pozbawioną jakichkolwiek naszywek oraz emblematów poszczególnych domów, jedynie z herbem Hogwartu umieszczonym na krawacie, wyglądała jak jednak z pierwszorocznych uczennic. Stała dość zagubiona pośrodku stacji. Co rusz mijali, czasem popychali, szturchali, czy też nie chcący wpadali na ją pozostali uczniowie, podążając w tylko im znanym kierunku. Przez chwile nawet zastanawiała się, czy nie iść razem z nimi. za tłumem, w końcu musiała się jakoś dostać do tej szkoły.
– Ej, tym tam! – przeraźliwie głośny krzyk rozległ się nagle tuż za nią.
Odwróciła się i ujrzała mężczyznę wielkości dwóch dorosłych ludzi, a szerokości pięciu. To jakiś olbrzym.” - rozbrzmiało w jej głowie. Miał długą brodę, czarne włosy, jasną karnację oraz ciemne oczy. Ubrany był w bardzo duży płaszcz z wieloma kieszeniami, z których wystawały przeróżne przedmioty.
– Ty jesteś… – zerknął na pomięty pergamin trzymany razem z wielką lampą w z jednej z rąk. – Sophie K-O-W-A-L-S-K-I ?
– Kowalska -poprawiała go niemal automatycznie.  – Tak to ja. Czy coś się…  – nie dane jej było jednak dokończyć.
Rubeus Hagrid gajowy oraz klucznik Hogwartu. Profesur Dumbledore powiedział, że to ja ma cię… No ten.. Zaprowadzić. Idziesz razem z pirwszorocznymi – poinformował dziewczynę.
– Och. – wyrwało jej się niechcący.
„Czyli jednak ten szalony dyrektor nie odstąpił od umowy, którą zawarliśmy w sierpniu. Dał mi to wyraźnie do zrozumienia. Więc i ja będę zmuszona do wywiązywania się z niej…” – pomyślała.
 – W takim razie chodźmy – chciała uśmiechnąć się serdecznie do gajowego, ale niestety wyszedł jej raczej grymas.
Olbrzymi mężczyzna zaprowadził Zosię razem grupą jedenastolatków w stronę brzegu jeziora, przy którym przycumowane było kilkanaście drewnianych łódek. Szczerze nie wyglądały one bardzo stabilne, czy solidnie i jakoś nie miała ochoty ich wypróbowywać.
– Po cztery osoby do łódki! – rozbrzmiał głos Hagrida.
„O nie! W życiu nie wsiądę do którejkolwiek z tych chybotliwych łajb.” – przemknęło nastolatce przez myśl, jednak nie wypowiedziała swoich obaw na głos. Kiedy ona tępo wpatrywała się w taflę jeziora, rozważając jakie szanse dotarcia na mieliznę będzie mieć podczas zatonięcie łódki, pierwszoklasiści zdążyli dobrać się w czteroosobowe grupki i wygodnie usadowić na pokładach swoich stateczków.
– A więc Sophie płyniesz ze mną! – zawołał uradowany klucznik Hogwartu.
– Kiedy ja nawet nie umiem pływać – żałośnie jęknęła, nim zdążyła ugryźć się mocno w język. Nie widziała nawet kiedy owe zdanie wydobyło się z jej ust.
Po raz wtóry tego dnia dziewczyna poczuła, jak na jej policzki wypłynął rumieniec, który na szczęście został zakryty przez półmrok nocy. Usłyszała tylko, jak odpowiedział jej szczery śmiech rozbawienia olbrzyma. Po czym mężczyzna pomógł jej wsiąść i flota łódek wypłynęła na ciemne wody jeziora.
Im dalej od brzegu się znajdowali tym paznokcie Zośki bardziej wbijały się w drewnianą burtę, pozostawiawszy po sobie trwałe ślady. Teraz już wiedziała jakie uczucia mogły towarzyszyć uczniom pierwszych klas Kolegium Magii Jana Twardowskiego – jej wcześniejszej szkoły – którzy cierpieli na lęk wysokość.
Po mimo panicznego lęku przed zatonięciem, musiała przyznać, że Hogwart robił wrażenie. Średniowieczny zamek z wieloma wieżami i basztami mienił się świtałam licznych pochodni oraz świec, zapalonych w jego oknach. Ich blask tworzył na lustrzanej tafli zbiornika niezapomnianą mozaikę, przywodzącą na ma myśl rozgwieżdżone niebo, jakiego nie miał okazji ujrzeć na sobą…
Umysł Kowalskiej wręcz krzyczał, aby przyznała, iż się myliła. Jeszcze będąc w pociągu pędzącym z Londynu do Hogsmeade była przekonana, że brytyjska placówka edukacja nie sprawi na niej takiego wrażenia, jak ta polska. Teraz jednak nie umiała wybrać, który obraz zapisał się w jej pamięci piękniejszym. Czy malowane na wodzie zamczysko. Czy zasnuty mgłą, otoczony zielenią i migotliwym światłem milionów robaczków świętojańskich dworek.
– Robi wrażenie, co nie? – z świata wspomnień i magicznych widoków wyrwał ją głos jej towarzysza.
– Tak… Jest piękny… Magiczny – wyszeptała, nie starając się nawet by być słyszalną.
W cisz y dopłynęli. Wszyscy uczniowie wraz z Polką wysiedli z łódek, a Hagrid zaprowadził ich pod same mury zamku. Główna brama wejściowa natychmiast się otworzyła. Stanęła w niej wysoka czarnowłosa czarownica w szmaragdowozielonej szacie.
– Pirszoroczni, to jest pani profesor McGonagall – powiedział gajowy.
„W takim razie witam, pani wicedyrektor.”  – przyszło jej namyśl, przypomniawszy sobie listę szkolnych podręczników.
– Dziękuje ci, Hagridzie – odpowiedziała czarownica, co do tego chyba nikt nie miał wątpliwości, bardzo uprzejmym, ale i wyniosłym tonem.
Wszyscy weszli do sali wejściowej. Była ona zdecydowanie większa od tej znajdującej się w Kolegium. Na ścianach płonęły pochodnie – co nie było dla Zosi wielkim zaskoczeniem – oświetlając całe pomieszczenie, zaś schody wykonane z marmuru, zapewne prowadziły na piętro.
– Witajcie w Hogwarcie – ponownie rozległ się głos nauczycielki, która wprowadziła grupę nastolatków do jakiejś pustej komnaty. – Bankiet rozpoczynający nowy rok wkrótce się zacznie, ale zanim zajmiecie swoje miejsca…
Dalej już nie słuchała. Nie żeby chciała okazać tym profesorce swoją lekceważącą postawę w stosunku do niej. Sama po prostu nie wiedziała, w jakim celu się tutaj znalazła, nie była przecież jednym z pierwszoroczników.
– Ceremonia przydziału odbędzie się za kilka minut – padły ostanie słowa „przemowy”.
Wzrok profesor McGoonagall powędrował w stronę uczniów, prześledziwszy zebranych zatrzymał się na Zofii. Kobieta pewnym krokiem pokonała dzielącą je odległość i już kilka sekund później stały naprzeciwko siebie twarzą w twarz.
– Rozumiem, że to ty jesteś Sophie? - zadała pytanie, choć nie oczekiwała na nie odpowiedzi. – Pamiętaj, kiedy pierwszoroczni wejdą do sali ty staniesz z boku w drzwiach. Twoje nazwisko zostanie wyczytane na końcu. Podejdziesz wtedy do tiary nałożysz ją na głową, a ta zdecyduje gdzie trafisz. Wszystko zrozumiałaś – Zosia przytaknęła skinieniem głowy.  – Tak na marginesie. Czy zdajesz sobie sprawę, że jesteś pierwszą od ponda pół wieku osobą, która nie uczęszczała od początku do Hogwartu... – ostanie zdania nauczycielka rzekła bardziej do siebie, niż do niej i znikła za drzwiami prowadzącymi do Wielkiej Sali.

***

Remus wodził wzrokiem po sali w poszukiwaniu tajemniczej Sophie, jednak nie dostrzegł jej przy żadnym ze stołów. W sumie nie spodziewał się, że zastanie ją przy którymś z nich, ale zawsze warto sprawdzić.
Wiedział teraz, że z całą pewnością nie uczęszczała wcześniej do Hogwartu, jej nazwisko było zbyt charakterystyczne, by nie zapadło mu w pamięć. Poza tym wglądała na jego rówieśniczkę, więc tym bardziej nie mógł jej wcześniej nie zauważyć. Kiedy dodało się do tego jeszcze ten lekko słyszalny wschodnioeuropejski akcent. Już miał przynajmniej po części ułożoną układane...
Jednak było coś w tej KOWALSKIEJ. Była inna. To dało się zauważyć niemal od razu. Nie przypomniała ubiorem – w tych czarnych galanach i ciemnych dzwonach - większości znanych Lupinowi dziewczyn. Ale najdziwniejsze było jej zachowanie. Pod czas pobytu z Huncwotami w jednym przedziale wydawała się być cały czas spięta. Zdawało się, iż celowo mówiła o sobie jak najmniej, jakby obawiała się, że ta wiedza przysporzy im kłopotów. Tym działem bardzo przypomniała mu jego samego, dlatego chciał rozwikłać jej tajemnicę.
Ceremonia przydziału zaczęła się. Remus tak był pochłonięty swoimi myślami, ze nawet tego nie zauważył. Ocknął się dopiero, kiedy piąty, w kolejności alfabetycznej, chłopak został przydzielony do Ravenclaw.
– O czym tak marzysz, Lunatyczku? – zapytał Syriusz.
– Pewniej o naszej pięknej niebieskookiej Sophii, co? – zadrwił lekko James. – W tak w ogóle, w którym jest domu?
– W żadnym, drogi Rogasiu. Już to sprawdziłem.
– Nie żartuj. Musi być w jakimś domu. Nie wyglądała na dużo młodszą od nas – rzekł Black.
– Jak mi nie wierzysz to sam sprawdź – warknął Lunatyk.
– Czy tylko mi ona wydawała się jakaś dziwna?  – zapytał nagle ni z gruszki ni z pietruszki Peter.
„Nie tylko tobie” – przemknęło przez myśl pozostałej trójce Huncwotów.

 
Co myślicie? Podobało się Wam?
 Tak, wiem, dawno mnie tutaj nie było. Mam nadzieję, że nie wszyscy ode mnie jeszcze pouciekali xD Przyznam się szczerze, że pisanie tego rozdziału szło mi w pewnych momentach opornie, jedną scenę, nie powiem, którą pisałam po kilka razy, a i tak nie jestem z niej zadowolona. Chciałabym jeszcze zaznaczyć, że ten rozdział w większości  (o ile nie w całość) powstawał w godzinach między 22, a 2 w nocy (co świadczy o zasobie mojego wolnego czasu xD). Do następnego rozdziału :* Oby pojawił się szybciej niż ten ;)

12 komentarzy:

 1. Jakie to długie, ale przebrnęłam. xD Nie mogę się doczekać aż wyjaśni się o co chodzi z Sophie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raz za krótko, raz za długo xD Chyba nie mam wyczucia długości xD
   Cieszę się, że dotarłaś do końca :)
   Pozdrawiam ^^

   Usuń
 2. Hej, hej! :D
  Odniosę się do poprzedniego komentarza: rozdział akurat. :) Nie za długi ani za krótki - taki w sam raz. :D
  Ogólnie spoko. :) Fajnie się to czytało. I uwielbiam cię za imię głównej bohaterki. <3 Z niewiadomych dla mnie powodów bardzo mi się podoba to imię. :D
  Trochę mi nie przypadły do gustu dialogi. Wydawały się lekko sztuczne. Już nie mówię o Zośce, tylko o samych Huncwotach. Gdzieś mi to po prostu nie pasowało...
  Kolejna sprawa... Kurczę, trochę błędów tutaj się znajdzie, są to głównie interpunkcyjne i literówki.
  Jeszcze chciałam Ci zwrócić uwagę na myślniki. To niby drobnostka, ale chodzi o poprawny zapis. ;) Tutaj podaję ci linka ze wskazówkami.

  http://gajdaw.pl/edytorstwo/lacznik-dywiz-polpauza-myslnik/print.html

  Masz ode mnie jeszcze plusa za cytat na początku. <3 Sapkowski to mój ulubiony autor, a uniwersum Wiedźmina kocham, uwielbiam i... No, ogólnie bardzo lubię. xD
  To już chyba wsio. :D
  Pozdrawiam i weny życzę! :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okay. Jak ja to lubię powtarzać człowiek uczy się na własnych błędach xD. Co do dialogów; porządnie wezmę się za lekturę i z następnym rozdziałem mam nadzieję będzie tylko lepiej ;)

   Usuń
 3. Hej. Oj dawno mnie tu nie było, ale to czysty bark czasu. Mam nadzieję, że mi to wybaczysz.
  Jejku jak ja już chcę się coś więcej dowiedzieć na temat Zosi. Mogę ci teraz już powiedzieć, że świetnie tworzysz jej postać. Również odniosę się do wcześniejszego komentarza na temat dialogów, wyszły ci tak trochę sztucznie. Jestem strasznie ciekawa gdzie trafi Zosia i jak potoczy się jej znajomość z Huncwotami, bo widzę, że bardzo się zainteresowali naszą Polką, a w szczególności Remus. Więc na koniec tak jak zawsze życzę ci morza weny i niech kolejny rozdział pojawi się już nie długo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :*
   Tak wiem, te dialogi to po prostu... Aż mi wstyd, że coś takiego napisałam XD Jakoś tak ciężko mi się je tworzyło... Mam nadzieję, że te następne wyjdą dużo lepiej ;) Liczę też, iż wyrobię się z 3 rozdziałem zanim wyjadę na wakacje. Ale zobaczymy, bo na razie jestem z nim (rozdziałem) jak to się mówi "w ciemnej dupie". XD
   Powoli będę rozwijała postać Zosi i mam nadzieję, że jej nie spapram po drodze...
   Pozdrawiam równie gorąco ^^

   Usuń
 4. A zatem czasy Huncwotów. Ciekawie, bo lubię tę czwórkę - będzie się z czego pośmiać. Podoba mi się to, że główną bohaterką jest dziewczyna z polskimi korzeniami - o czym zapomniałam wcześniej wspomnieć. W końcu widzę u góry gigantyczny napis. ;D Nie cały czas, ponieważ korzystam z wersji mobilnej, ale jednak widzę. Podoba mi się również fakt, że w Polsce istnieje szkoła magiczna.
  Nie rozumiem, dlaczego jakikolwiek Anglik miałby problem z wymówieniem imienia ,,Zofia”. Może Peter po prostu usłyszał literę ,,w” zamiast ,,f”, ale my tak ciągle mamy, kiedy słyszymy jakieś imię lub wyraz po raz pierwszy.
  Chętnie zjadłabym dyniowego pasztecika (haha, jak to dziwnie brzmi), ale nie od Huncwotów - chyba że potrafiłabym wykrywać niepożądane substancje.
  Rozbroiła mnie ta rozmowa na końcu. Jeśli Zofia nie jest w żadnym z domów, to niebawem ją przydzielą - to jasne jak żarówka świecąca. ;D
  Błędów Ci nie wytykałam, bo chyba bym umarła. Masz coś stwierdzone? Nie zamierzam Cię obrażać, ale pomyłek jest zdecydowanie zbyt wiele.
  Na razie nic takiego się nie dzieje, zatem nie mogę stwierdzić, czy rozdział ogółem mi się podobał. Będę czytała dalej, to Ci powiem. (:
  Ciekawe, do jakiego domu trafi Zofia. Hufflepuff? Strzelam. I możecie na mnie rzucić klątwę, jeśli nie trafię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem, czy mi się podoba Twoje opowiadanie, znaczy się. (:

   Usuń
  2. No to ładnie - potraktowałam prolog jako rozdział i zabrałam się za czytanie drugiego rozdziału zamiast pierwszego. Nie wiem, czy na szczęście, czy na nieszczęście, nic się nie działo.

   Usuń
  3. Powiem tyle ten rozdział zjechałam na całej linii, tyle absurdu ile tutaj wlałam świat nie widział. XD
   Co do moich błędów... Ja naprawdę staram się jak mogę (taaa dobra wymówka dziewczyno), czasem śmiej się sama z siebie i z tego co ,,wytworzyłam"... Nie mam orzeczenia, ani o dysleksji, ani o dysortografii. Od dzieciństwa miałam problem właśnie z ortografią (przekręcałam wyrazy, zjadłam litery, gubiłam końcówki), nie zainteresowało to w podstawówce żadnej z moich polonistek i tak sobie żyje z nią (ortografią) na bakier. Teraz będę już kończyć gimnazjum. Nikt orzeczenia mi nie wystawi, muszę sobie radzić bez tego, rażąc innych błędami.
   Nie rzucę w ciebie klątwą, bo... Muszę odnaleźć moją różdżkę w stercie ubrań, książek i innych rzeczy zawalających mój pokój xD

   Usuń
  4. Nie ma się jak odczytać pozostałe odpowiedzi pod komentarzem po opublikowaniu swojej duuużo później xD
   Co do pierwszego rozdziału... Przypadek? Nie sądzę xD

   Usuń
  5. Zamierzam dokończyć czytanie później (nie wiem, czy dzisiaj), ale powiadomienie mi przyszło, to chociaż odpiszę. (:
   Tak, taki przypadek jak z edamame. Przeczytałam gdzieś tę nazwę, ale nie sprawdziłam, co to jest, bo gdybym wszystko miała sprawdzać, mózg by wylądował na Słońcu już dawno. Niezbyt mnie interesuje kuchnia, dlatego nie sprawdziłam. A tu następnego dnia mama ogląda jakiś program kulinarny i co jest przygotowywane? Edamame! Przypadek? ;P Chyba że to edamame jest tak popularne, a ja żyję w innym uniwersum. Kilka przypadków już takich było. Jeśli szukasz racjonalnego wytłumaczenia, może czytałam ostatnio bloga, który nie miał prologu. Wiele książek także nie posiada prologów. Tak więc nie zrobiłam niczego specjalnie. Moja świadomość płata mi figle i tyle. Skąd miałam wiedzieć, że pierwszy rozdział jest nudny? Z komentarzy? Każdy ma inny gust i jak coś, wielu ludzi ma tendencję do zawyżania ocen. (Tylko nie ja...? Haha.)
   Co do absurdu, nie chciało mi się widocznie myśleć, skoro go nie zauważyłam. Albo mi się wymieszały fanficki. Cholera nade mną wie. (I nie, nie nazywam Boga cholerą. ;p)
   Rozumiem. Tworzenie wymaga większego wysiłku niż poprawianie błędów, czyli to nie jest wymówka. :)
   Może kiedyś zaczniesz robić mniej błędów. Ważne, że piszesz. Gdybyś nie pisała, tworzyłabyś jeszcze więcej głupich błędów.
   Czyli nie trafiłam. Haha, nie mam szczęścia do Hufflepuffu. Już dwa razy zgadywałam, czy ktoś jest z tego domu (sensowne testy i tak dalej), ale byli z innych. Zatem... Gryffindor? ;D Ciekawa jestem, czy Ty robiłaś jakieś testy.
   Olalala, rozgadałam się.

   Usuń